"Imperfection is beauty, madness is genius, and it´s better to be absolutely ridiculous than absolutely boring." MM

středa 16. února 2011

Protect yourself

Možná pro některé z Vás nebudou informace, které bych Vám dnes chtěla předat nic nového pod sluncem. I když opakování je matka moudrosti. Občas dostanu e-mailem zajímavé články a texty nutící k zamyšlení, občas člověk maže e-mail jen podle šílených názvů a čísel (ano, ty miliony bych brala, nabízejí mi je, ale věřte jim :D )
Dnes mi přišel e-mail (od milované osoby), o který bych se s vámi ráda podělila. Ano, asi to bude trošku delší počteníčko, ale myslím, že naše/vaše zdraví za to stojí! A vše jsou to přírodní čisté věci, ne ne raději nemyslím na to, co je v zemi za látky, a v naší zemi dostupné.
Protože se to týká onemocnění, které může potkat kohokoli, zkusme se toho vyvarovat a bojovat s předstihem! My za to stojíme.


1) Skořice

To, že je zelenina a ovoce zdravé, ví každé dítě školou povinné. Věděli jste ale, že vašemu zdraví může velkou službu prokázat i běžně užívané koření? Skořice obsahuje pětadvacetkrát více polyfenolů než borůvky. Skořice je jedním z nejstarších koření v lidské historii. Zmínka o skořici je stará téměř jako lidstvo samo, je zmíněna i v bibli a po staletí se používala nejen jako koření, ale i jako lék. Vědci ale teď zjistili, že skořice obsahuje naprosto výjimečné množství antioxidantů. Ceněná je zejména pro svůj obsah polyfenolů. Údajně pokud by jste porovnávali stejnou hmotnost borůvek a skořice, skořice jich obsahuje pětadvacetkrát více. Nejenže tak skořice působí jako prevence proti rakovině, ale navíc dokáže potlačovat i rakovinové bujení. Dokáže totiž blokovat takovou angiogenezi, tedy novotvorbu krevních kapilár, které dodávají tumoru živiny a kyslík potřebné k jeho růstu.
Více ke skořici zde.

2) Kari

Zázračnou složkou kari je podle vědců především kurkuma, která kari dodává typicky žlutou barvu. Vděčí za to kurkuminu, který blokuje rakovinné bujení. Výzkum provedený v roce 2007, který byl zveřejněn v British Journal of Cancer, prokázal pozitivní vliv kurkuminu při léčbě rakoviny jícnu. Vědci zjistili, že likvidace rakovinových buněk začíná už čtyřiadvacet hodin po konzumaci kurkuminu. Pozitivní vliv kurkuminu se projevil i při rakovině tlustého střeva, prsu, prostaty a plic.

3) Rozmarýn

Pokud použijete při přípravě masa rozmarýn, snížíte tím množství rakovinotvorných látek (heterocyklických aminů) vznikajících při vaření. K tomuto závěru dospěli vědci, kteří svůj výzkum zveřejnili na počátku letošního roku v magazínu Journal of Food Science. Kromě toho rozmarýn pomáhá zvyšovat aktivitu detoxifikačních enzymů a jeho kladný vliv se projevil i v boji proti rakovině prsu a kůže.  

4) Bazalka

Bazalka je odborníky doporučována jako prevence rakoviny prsu. Vyplývá to z výzkumu, který si v roce 2006 nechala zpracovat American Association for Cancer Research (AACR). V tomto koření se totiž nachází silné antioxidanty, protizánětlivé, antimikrobiální a protiplísňové složky. Bazalka se osvědčila i v časných stádiích rakoviny prsu, kdy zpomalovala růst tumoru. Pozor však, řeč je o bazalce posvátné (Ocimum sanctum) a nikoli u nás běžnější bazalce pravé (Ocimum basilicum). Bazalka posvátná má o něco výraznější a ostřejší chuť a je běžně k dostání v zahradnictvích.


5) Chilli papričky

Vědci z Nottingham University už v roce 2007 zjistili, že kapsaicin obsažený v chilli papričkách může za určitých okolností zabíjet rakovinové buňky. Molekuly kapsaicinu se dokáží navázat na rakovinové buňky a odstartovat u nich sebezničující proces. Ke zmenšení tumoru došlo v případě rakoviny plic a slinivky. Jako prevence se osvědčily chilli papričky i u rakoviny žaludku. Podle studie z letošního roku, kterou provedl National Cancer Institute, je však konzumace chilli papriček nevhodná v počátečních stádiích melanomu. Kapsaicin totiž údajně růst kožních nádorů urychluje.

6) Kmín

Kmín zaujímal po staletí důležité místo v medicíně Asie, Evropy i Afriky. Používal se zejména proti nadýmání, vysokému krevnímu tlaku a na podporu ledvin. Jenže výzkum provedený v roce 2009 v Kimmel Cancer at Jefferson ve Filadelfii zjistil, že kmín je i velmi silným antioxidantem a dosahuje zajímavých výsledků v boji proti rakovině. Vědci jeho příznivý vliv potvrdili u rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu, stejně jako u rakoviny slinivky.


7) Zázvor

Zázvor by do svého jídelníčku měly prý zařadit především ženy. Podle vědců z University of Mochigan Comprehensive Cancer Center je totiž zázvor nedostižným prostředkem v prevenci i boji s rakovinou vaječníků. Dokáže nejen účinně zabránit jejímu rozvoji, ale doposud provedené výzkumy ukazují, že umí zpomalit i rychlost rakovinového bujení.
U nás doma je zázvor hodně oblíbený, jak na pití - zázvorový čaj s citrónem a medem, nebo jej rádi používáme i k masu a nejrůznějším pokrmům (viz Sunshine soup).




Zdroj fotky


PS: Text byl anonymní, já si jej lehce upravila a aktualizovala. Jinak by zdroj byl samozřejmě uveden.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...